Aleš Krejča a Steve jobs?

Zajímá vás proč používám pro výjimečné lidi slovo šílenci? Co má společného guru brandingu Steve Jobs a náš výtvarný génius Aleš Krejča? A čím je v dnešní době vlastně umění tak inovativní?

Pokud chcete žít svůj život tvořivě jako umělec, nesmíte se moc otáčet dozadu. Musíte být ochotni vzít všechno, co jste udělali, i to, čím jste byli, a hodit to za sebe.

Steve Jobs

Walter Isaacson mne zaujal již svým pojetím životopisu o Albertu Einsteinovi. Za zcela mimořádný však považuji jeho poslední životopis, který je právě o Jobsovi. V souvislostech, mile, poctivě a zábavně, v něm popisuje příběh člověka s vizí. Člověka doslova posedlého inovací, sdělením a jednoduchostí. Umělce, kterého nástrojem je mysl a materiálem pokrok. Člověka, který je introvertním pedantistou, navíc hnaným citem pro dokonalost. To s jakou odvahou se pouštěl do nových věcí, je pro nás inspirací dodnes. Jen v krátkosti si lze připomenout, dodnes nejznámější reklamu, která byla puštěna o přestávce SUPER BOWLU miliónům diváku nejen v USA. Pokud ji neznáte, doporučuji ji shlédnout, jelikož její výpověď je stále aktuálnější.

Proč šílenci?

Jobs věděl, že je nutné ukázat lidem směr, vizi a dodat jim energii a čas na to, aby se s ní mohli ztotožnit. Věděl to, protože byl umělec. Jen v lehkosti si připomeňme Jobsův reklamní text:

Je pro šílence. Ztracence. Rebely. Potížisty. Nesprávné lidi na nesprávném místě. Pro ty, co vidí věci jinak. Pro ty, co nemají rádi pravidla. A nemají žádný recept vůči status quo. Můžete je citovat, nesouhlasit s nimi, oslavovat je nebo je pomlouvat. Jen jednu věc nemůžete, ignorovat je. Protože právě oni mění svět. Postrkují lidskou rasu dopředu. I když se na ně někdo může koukat jako na šílence, my vidíme jejich génia. Protože lidé, kteří jsou natolik šílení, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří jej také nakonec změní. Jsou to ti, kdo jednají.
Steve Jobs

Co mají společného?

Aleš Krejča je mimořádný člověk. Již před lety, kdy jsme se poprvé potkali mne naprosto okouzlil. Jeho ryzí poctivost, pokora, slušnost, čestnost, tolerance a srdce plné lásky mne motivuje při každém našem novém setkání. Stejně jako jeho dílo, které je doslova fascinujícím úkazem, na kterém lze doslova jako z mapy číst pedantní techniku, cit, smysl pro koncepci a hlavně, pracnost. Připomíná mi to nádherný výrok Viktora Brůžka, našeho předního rámařského mistra. Když rámoval obraz Aleše Krejči, který jsem posléze věnoval Karlu Schwarzenbergovi, viděl jeho práci poprvé. Jistě není nutné příliš vysvětlovat, že Viktor již viděl mnoho prvotřídních prací světových výtvarných velmistrů. Nicméně, když viděl Alešův obraz, suše a rutině na něj pohlédl a zcela bez přípravy pronesl: “Když to člověk umí, je to vidět na první pohled”.

Čím je v dnešní době umění tak inovativní?

Jobs šel cestou inovace technologické a Krejča jde cestou inovace duševní. Oba jsou umělci a oba své světy dotvářejí do detailu tak precizně, že nad výsledkem jednoduše musíme nevěřícně kroutit hlavou. V případě Jobse je inovace vnímána spotřebiteli. Nejenže jim zjednodušuje život a mění tím doslova celé odvětví, ale především slouží. U Aleše Krejči je to vlastně stejné. Umění, které vytváří nám ukazuje život v jeho přirozené formě, slouží tak a navíc, je překrásné. Natočil jsem s ním rozhovor v jeho nádherném ateliéru, v lese. Pokud máte chuť se ponořit do té překrásné atmosféry plné zkušeností, podívejte se na video s Alešem Krejčou.

S úctou, Richard Watzke

Aleš Krajča rozhovor

Aleš Krejča, kliknutím na obrázek se zobrazí video

 

 

 

Vaše komentáře

komentářů