Myšlení tvoří slova a slova tvoří činy. V ideálním případě. Skutečnost, že slova jsou k ničemu a je nutné je podpořit činem opravdu sedí. Avšak faktem zcela jistě zůstává, že slovo je energie,  která je natolik silnou a hybnou silou, která mění dějiny. Hitler, Napoleon, Roosevelt. Všichni, kteří změnili svět byli a dodnes jsou skvělými řečníky. Avšak jsou zde i tací, kterých slovník se skládá doslova z několika holých vět, přesto s jejich využitím tvoří novou realitu natolik úspěšnou, že následují davy.

Koneckonců znají sami sebe, své konkrétní cíle a také své slabiny. A u těch je vhodné vždy začít. Pokud svou slabinu známe a pochopíme, že ji můžeme přiznat, znamená to pro nás, že jsme pochopili první krok na své cestě vzhůru. Cokoliv poznáme a začneme o tom přemýšlet, zvýrazníme jako zcela základní myšlenku. Ta se díky pochopení celku, tedy faktu, že to k nám jednoduše patří, začne zcela automaticky a doslova sama přetvářet v naši pozitivní součást.

Příklady najdeme na každém rohu, v každém oboru a v každém čase. Lidé s křivým nosem, mezerou mezi zuby, špatnou výslovností šišláním či koktáním. To vše jsou slabiny, které jsou dány do vínku spolu s narozením, či životem samým, kterých odstranění můžeme ovlivnit mnohem hůře, někdy vůbec. Méně pochopitelné se však mohou jevit slabiny, které lze odstranit relativně jednoduše a to pouze za podpory času a dostatku silné vůle. Přesto nejen mezi vysokými úředníky či dokonce mezi státníky a vrcholovými byznysmeny najdeme množství lidí prosté jakéhokoliv formálního vzdělání, s minimálními rétorickými schopnostmi či znalosti cizích jazyků. Jak je tedy možné, že mají úspěch?

Většina z nich se shoduje na jednoduchém pravidlu. Poznej sám sebe natolik, abys byl na sebe expertem. Díky tomu, že zaměříš na sebe, poznáš své dva světy. Svět ve kterém záříš jako hvězda na nebi a svět, ve kterém se potácíš na hranici tmy. Poznání sebe sama je proces, který vždy pomáhá zejména nám. Je to něco, co veledůležité pro každého, kdo chce žít svobodně a tím se zcela formálně zbavit otroctví založeného na pravidlech jiných. Poznání vede k tomu co se běžně formuluje jako AHA moment. Díky němu pochopíte základ toho, proč se v konkrétních situacích chováme jako idioti, přestože po zevrubnějším promyšlení celé situace jsme si naprosto jisti, že bychom to zvládli jinak a hlavně, pro nás vhodněji. Představte si, že se pohybujete v okolí lidí, kteří každý večer po práci popíjejí víno. Ano, pro mnohé to může být relaxace a dokonce to někomu z nich může v malé míře prospívat. Ovšem z jedné skleničky jsou velmi brzy dvě, ze dvou láhev a z jedné za pár měsíců dvě. Organismus je tedy pravidelně zatěžován a přestože se jako alkoholik necítíte, je to minimálně náročné. A to zpravidla vždy druhý den ráno. Příjem, výdej zde funguje zcela přirozeně. Organizmus je zatížen, musí se čistit a tím se sníží hladina energie určená pro jiné aktivity. Představte si však, že o tom začnete přemýšlet. Již přemýšlení, jak jsme si řekli výše, je základní a přímo startovacím blokem k tomu, abychom skočili do bazénu a upravili tím tak svůj budoucí a tedy současný život. Poznání nám překrásně ilustruje co bychom chtěli změnit.

Jsme na začátku. Pokud tam chcete zůstat, můžete. Někteří u těchto zjištění vyčkávají až do konce svého života. Někteří však skočí. Kolik uplaveme již záleží na nás. Avšak vždy je nutné začít. Změna je vždy k dobrému. Má osobní zkušenost vždy začíná zjištěním, konkrétním přiznáním toho, co mne štve, trápí a k čemu se musím znova a znova vracet. Je to přesně to co víte, že máte změnit a neměníte. Odborníkem sám na sebe se tak můžete stát opravdu hned. Důležité je si přiznat přesně to, o čem vy jediní víte, že Vám spíše škodí. Kouříte, pijete, jste hrubý, prokrastinujete, vymlouváte se, lžete, zanedbáváte práci, tělo, své nejbližší okolí? Fajn, to je skvělá zpráva. Zjistěte to a napište. V knihách jsem vyčetl, ověřil si u lidí a sám na sobě, že pomáhá velmi jednoduchá metoda. Napište to na papír. Napište na bílý list A4 všechny věci, které Vás na sobě štvou. Opravdu vše musí ven. Dejte do toho maximum. Napište tam, že Vás štve, když matce přitakáváte na něco, o čem víte, že je hloupost. A co všechno to může být? Cokoliv co chcete změnit! Štvou vás klevetivý přátelé, štve vás šéf a to, že mu to tolerujete, štve vás kamarád nebo kamarádka, která vás stále jen zneužívá? Pojmenujte to! Napište to! Jakmile tak učiníte, dívejte se na ten výtvor a pokuste se ke každé takové věci napsat přesný opak, tedy to, jak by to podle Vás mělo vypadat. Zde však pozor!

Je důležité vědět, že změna začíná od nás. Tedy jak to má vypadat je situace, která popisuje, jak by jste si představovali, že se v konkrétní situaci zachováte ideálně Vy. Je to velmi zábavné. Tím, že si napíšete to co Vás štve a současně situaci obrátíte pozitivním směrem do ideálního stavu měníte budoucnost. Myšlení, jak jsme si řekli a jak si budeme stále připomínat v budoucnu je to, co nám utváří realitu. Poznejte sami sebe a myslete tak, že si ji nastavíte přesně tak, jak chcete. Jak se cítíte? Jaké to je vzít zodpovědnost do svých rukou?

Jaké to je cítit se expertem na sebe sama? Napište mi své komentáře, skutečnosti, poznatky a zjištění.

Vaše komentáře

komentářů