Ve čtvrtek, dne 21. srpna 2014, se uskutečnila vernisáž legendy sklářského řemesla, pana profesora Stanislava Libenského a jeho školy. Výstava byla instalována v interiérech a zahradách výjimečného architektonického celku funkcionalistické vily v obci Ořech. Na počest tohoto významného českého výtvarníka a zároveň jako odkaz jeho dílu, byla tato vila pojmenována jeho jménem: VILA STANISLAV LIBENSKÝ.

Stanislav Libenský je výtvarnou legendou, která zásadním způsobem ovlivnila světovou sklářskou tvorbu. Do světa, kde se sklo převážně foukalo, zasáhl svými tavenými kreacemi doslova jako přírodní úkaz. Jeho brilantní výtvarný cit, geniální kreslířský talent a smysl pro detail, tak navždy změnil sklářský průmysl známý do té doby. Stanislav Libenský však byl i skvělým pedagogem, který vychoval celou řadu tvůrčích talentů. A jelikož sklářská tvorba bývá velmi často používána v architektuře, byla vernisáž vybraných žáků Stanislava Libenského situována právě do jednoho překrásného architektonického celku v Praze.

Žáci Stanislava Libenského

U Libenského studovala velká řada talentů, kteří dnes tvoří doslova po celém světě. Jejich práce je synonymem pro prvotřídní zpracování materiálu a unikátní výtvarný styl. Jednotlivé kusy zdobí prestižní společenské prostory, interiéry významných institucí, ale také soukromých rezidencí. Mnoho z jeho žáků je zastoupeno v nejznámějších světových muzeích v Evropě, Asii či Americe. Vybrat některé z nich, ukázat na ně prstem a říci, že tito jsou nejlepší je velmi zavádějící. A proto byla koncepce výstavy zvolena jako nativní. Umělci doporučovali jeden druhého, z čehož bylo nakonec přirozenou volbou selektováno 8 konkrétních jmen. Jejich práce pak byly postupně dopraveny do Prahy, kde pro ně již čekal k tomuto účelu vybraný, specifický a velmi krásný prostor unikátní, architektonicky vytříbené vily.

Výstavní prostor

Vila je unikátní nejen svou architekturou, ale také lokalitou. Ořech, je obcí přímo navazující na Prahu 6. Její lokace je velmi dobře dostupná po obchvatu a z Dejvic například, jste v obci za přesných patnáct minut. Najdete zde tedy klidnou, venkovskou atmosféru, ale pokud je to nutné, jste v centru Prahy coby dup. Unikátnost je dána obchvatem, který je prost kolon a umožňuje plynulý transfer v kteroukoliv noční i denní hodinu. Koncepci tvoří tři budovy. Hlavní, obytná budova s garáží pro dvě a vedlejší depandance s garáží pro tři vozy. Hlavní budova má ve třech patrech přes 1000 a depandance ve dvou 250 metrů čtverečních užitné plochy. Interiéry jsou provedeny ve vysoké kvalitě, čemuž odpovídají i zvolené materiály. Třetí budovou je altán, odpovídající architektonickému stylu, materiálu i provedení dvěma větším budovám. Společným jmenovatelem všech tří je však sklo. Sklo je součástí funkce, která dává vyniknout jednoduchosti a zároveň umožňuje žití v souladu s okolní přírodou. Přímým okolím vily je zahrada.

Zahrada

Právě zahrada byla zvolena za hlavní výstavní prostor. Díky preciznímu provedení a důkladnému zarovnání terénu, bylo možné použít výstavní podstavce. Na zahradě jich bylo umístěno celkem 24. Šest dalších zdobilo Depandance. Výstavní exponáty chránily před slunečním zářením (sluneční záření může skleněnou plastiku poškodit) bílé stany, které byly pro tento účel vybrány. Každé jednotlivé dílo bylo nasvíceno dálkově ovládanou lampou se studeným LED světlem. Každé LED světlo umělo pracovat se světelnou i barevnou intenzitou. Nejnáchylnější exponáty byly až do západu slunce chráněny bílou látkou. A ty nejcitlivější byly umístěny v proskleném patře zdobící Depandance.

Depandance

Prosklená garáž s galerií. Tak by se dala stručně popsat vedlejší budova. Vše důkladně provedené s čistými liniemi, prvotřídními materiály a plnou návazností na okolní zahradu a výhledovou scenérii. Přesně takto překrásný výhled měly ty nejkřehčí exponáty. Vystavené plastiky pak měly vybranou společnost. Pečlivě vybírané obrazy od našich předních autorů. A aby toho nebylo málo, byla tato významná událost naplánována pouze na předem stanovenou dobu.

vila STANISLAV LIBENSKÝ

Otevřeno pouze na 6 hodin

Celá výstava se konala pouhých šest hodin. Po této době byly exponáty opět uskladněny a uloženy do depozitu. Aby však bylo možné se na výstavu přijít podívat kdykoliv, byla celá událost pečlivě zaznamenána. Budete-li se tedy chtít podívat do vily či na vernisáž, budeme pro vás postupně uveřejňovat k tomu účelu vyrobené materiály. Jako první uveřejníme fotoreport, který pro vás vytvořili tři profesionální fotografové. Na něj navážeme virtuální prohlídkou, díky které si budete moci vernisáž i vilu projít online. O události jsme také natočili film. A po těchto informacích všem zájemcům zašleme Magazín, ve kterém si tuto výjimečnou událost připomeneme offline.

A kdo že to vlastně vystavoval?

Vila, nyní oficiálně pojmenována VILA STANISLAV LIBENSKÝ, má na předzahrádce umístěnou prezenční tabuli. Na ní jsou uvedena jména všech zúčastněných. Najdete zde architekta, stavební firmu, autory plastik i obrazů včetně krátkého popisu shrnujícího výjimečnost celé události. Všechny další materiály pro vás budeme postupně uveřejňovat v sekci k tomu určené, kterou již nyní najdete na www.vilastanislavlibensky.cz.

Koho tam nenajdete?

Mezi pozvanými byli i přední novináři. Je motivujícím zjištěním, že česká tvorba, zastoupená v prestižních světových galeriích a nyní navíc i umístěná do překrásného architektonického celku novináře zajímá natolik, že se nedostavil ani jeden.

Skvělou zprávou však je, že z celé této významné události máme velké množství materiálu, který vyjde také v tištěné formě. Celé třetí číslo MAGAZÍNU RICHARD WATZKE, je věnováno právě této významné události. Magazín vám věnuji ZDARMA. Časopis vám v polovině září zašlu, stačí zadat svou adresu do tohoto jednoduchého formuláře.

S radostí a láskou, Richard Watzke

Vaše komentáře

komentářů