Je všeobecnou pravdou, že talent je přesně ta naše část, kterou je vhodné rozvíjet. A proč? Zejména proto, že dáme-li mu dostatečnou podporu, rozvíjí se. Rozvoj je postupný a vzestupný. Vyžaduje čas, avšak ten je následně mnohonásobně odměněn. Jednoduše řečeno, rozvíjíme-li to, pro co máme předpoklady, vyvíjíme se mnohem rychleji a cítíme se šťastněji.

Každý z nás má celou řadu talentů. Může to být smysl pro chuť, cit pro barvu, manuální zručnost, dokonalá paměť, schopnost kombinovat různé věci mezi sebou nebo skvělá komunikace. Přestože své klady většinou známe nebo je alespoň tušíme, to podstatné na co v mnoha případech hledáme odpověď je, zda se tím uživíme. Strach, který náš talent a jeho možné uplatnění v současné společnosti blokuje se však dá proměnit v našeho skvělého přítele. Zajímá Vás jak to udělat? Zajímá Vás jak se postavit běžně známým klišé, kterým nás častují od malička jak rodiče, známí tak nejbližší přátelé? Jak se zbavit strachu z řečí typu… NEBLÁZNI, tím se nikdy neuživíš, dělej to a to, jelikož to je přesně správné nebo  VYBER si čistou a klidnou práci, která ti umožní pohodlný život, atd., atd.? Já sám osobně používám jednoduchou metodu, která mi významně pomáhá. Je to PŘIZNÁNÍ a SMÍCH. Pokud cítím strach, PŘIZNÁM ho. Zamyslím se, co by se hrozného mohlo stát a nad svým zjištěním se zamyslím.

Pokud zjistím co konkrétního mne to může stát, v jaké situaci se mohu ocitnout, doposud vždy jsem zjistil, že se tomu mohu opravdu zasmát. Ze svého vlastního života mohu pro lepší představu přispět konkrétní zkušeností. NIKDY jsem nechtěl být makléřem. A jelikož jsem opovrhoval něčím o čem jsem opravdu věděl jen málo, byl jsem přesně na té cestě tuto zkušenost prožít. Ano, vedl mne STRACH. A tak se stalo, že má cesta úspěšného byznysmena se začala krátit. Byznys se uzavíral tak rychle, že jsem se ani nenadál a všechen kapitál se vytratil. Několik měsíců, paralyzován strachem, absolutní absencí peněz, víry a budoucnosti jsem jen pil, kouřil a litoval se. Avšak přirozený řád systému fungoval stále dál. Neplacené složenky se kupily. Nespokojení dodavatelé zvyšovali hlas. Vypnuli mi plyn a posléze elektřinu. STRACH mne doslova paralyzoval a díky tomu, jsem měl somatické problémy. Mozek se mi točil na plné obrátky a díky tomu jsem byl naprosto odříznutý od vysokých frekvencí. Doslova jsem se topil STRACHEM. Myslel jsem, že zemřu. Myslím, že jsem si to možná i začal přát, jelikož ta bolest, byla nesnesitelná. Psal se rok 2003. Ve světě technologií, dostatku, ve světě, kdy lze obletět zeměkouli za několik hodin a kdy jsou informace prakticky zdarma, jsem byl na dně. Jednoho rána však nastala změna.

Věděl jsem, že musím něco udělat. Byla zima. Leasingová společnost mi měla následující týden zabavit mé levné auto a tak jsem se rozhodl, že zbytek benzínu v nádrži využiji tak, že se projedu. Když jsem byl na cestě, napadlo mne zastavit se u jednoho rozestavěného domu za Prahou. Změna, která nastala byla úžasná. DĚLÁNÍ mne přehodilo na vlnu TVOŘENÍ. Zaparkoval jsem a šel k domu. Vždy jsem miloval architekturu. Obešel jsem dům a následně zazvonil na sousedův a poté na další a další, až jsem zjistil, komu patří. Po cestě šel člověk se psem. Zeptal se mě co tam dělám. A já mu odvětil, že hledám práci. Mám byt v Dejvicích na prodej a realitka, která mi byty prodávala již neexistuje. Jestli chcete, ano chtěl jsem. Od té doby, jsem bytů a jiných nemovitostí prodal spousty. Našel jsem svůj talent přesně tam, kam mne vedl STRACH. Stačilo jej jen přiznat. Nyní, když se objeví, poděkuji za něj a jdu mu naproti. Není to zatím ještě úplně intuitivní ani po těch letech, ale lepší se to a je znát citelný pokrok. Na své zkušenosti tak chci ukázat, že rozhodnete-li se jít za svým talentem, můžete se dokonce i mýlit. Avšak vždy je naše hrdinství, odměněno podporou vyšších frekvencí, které nám vždy pomohou. Stačí jediné, něco DĚLAT. Nádherným případem DĚLÁNÍ a důvěry ve svůj TALENT je historka, kterou vypráví Richard Branson. Ukazuje úžasný vývoj, kdy následováním svého STRACHU, došlo k vzájemnému propojení. Příběh se stal v době, kdy Richard vlastní jedno z nejznámějších hudebních vydavatelství na světě, Virgin Music. Pomalu končila doba analogové hudby a kazety mělo nahradit CD. První smlouva byla uzavřena se skupinou Dire Straits, kterou ostatní, zejména americká vydavatelství odmítla vydat (díky tomu, je deska Brother in Arms, dodnes nejznámějším CD na světě). Virgin po ní skočila, ostatně jako po mnoha dalších, která se posléze stala hvězdou prodejních žebříčků. Richard Branson se začal stávat světově známou celebritou. Jednou ráno se probudil a zjistit, že téměř zaspal důležitou schůzku. Objednal si taxi. Po cestě se na něj taxikář dívá do zrcátka a po několika málo minutách jízdy se otočil a plný energie, nadšení a elánu se zeptal: “Vy jste Richard Branson, že ano?”

Richard byl zvyklý na tento typ situace, přesto však jeho anglický původ a dokonalá výchova zaměřená k pokoře jej vždy nutila jednat přesně s tím správným přístupem, tedy jednat s každým jakoby byl nejdůležitější osobou na této zemi. Ano, odvětil. Taxikář radostně nadskočil na sedačce a začal mu vysvětlovat, že žije s maminkou, která Richarda zbožňuje. Moc rád by ho představil, určitě by jí udělal obrovskou radost. Mimojiné, sdělil, jsem muzikant a rád bych Vám při této příležitosti něco málo zahrál. Richard naléhavě spěchal na schůzku, přesto však jeho takt, lidskost a pokora ho dovedla k vyhovění. Dnes, mnoho let po tom co se tato příhoda stala již oba tito aktéři velmi dobře vědí, jak úžasné propojení to pro všechny bylo. Tím taxikářem, byl Phil Collins.

Máte také svůj příběh vedený strachem? Podělte se krátkým komentářem. Moc se na ně těším.

Vaše komentáře

komentářů